آیا صادر اول عقل است - نقد فلسفه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 
فلسفه - آثار و مقالات

 

 

نقد مبانی حکمت متعاليه

 

تفاوت صدور و ايجاد:

اهل‌بيت‌عليهم السلام در پاسخ سوال بزرگ «خداوند آن موجود اوليه را از چه چيزي خلق كرد؟» اعلام مي‌دارند كه اساس سوال غلط و سالبه به انتفاي موضوع است: اساساً خداوند آن موجود اوليه را خلق نكرده است بل «ايجاد» كرده است. خداوند وجودي است كه وجودهاي ديگر را ايجاد كرده است. او موجودي است كه موجودهاي ديگر را ايجاد كرده است.

ايجاد يعني: پديد آوردن چيزي بدون اين‌كه از چيز سابقي نشأت يافته باشد.

ايجاد (انشاء) يعني همان «كن فيكون» كه در قرآن آمده است. حضرت فاطمه‌عليها السلام در خطبه معروفي كه در آغاز خلافت ابوبكر و در مسجد رسول خداصلي الله عليه وآله خطابه فرموده است، مي‌فرمايد: ابتدع الأشياء لا من شي‌ء كان قبلها وانشأها بلا احتذاء امثلة امتثلها: اشياء را ابداع كرد نه از چيزي كه قبلاً وجود داشته است و بدون شكل‌هايي كه از روي آنها شكل‌برداري كند.

امير المومنين‌عليه السلام در خطبه اول نهج البلاغه مي‌فرمايد: انشاء الخلق انشاءً ابتدأه ابتداءً بلارويةٍ اجالها ولا تجربةٍ استفادها ولا همامة نفس اضطرب فيها...:

مخلوقات را (در آغاز) انشاء كرد يك انشاء كردني، و ابداء كرد يك ابداء كردني، بدون فكر و انديشه‌اي كه به كار گيرد، و بدون تجربه‌اي كه از آن استفاده كند، و بدون آنكه حركت اهتمامي در خود او ـ براي اين كار ـ باشد.

خدا «مصدر» نيست بل «موجِد» است. خدا «منشأ» نيست بل «مُنشي‌ء» است.

آن پديده اوليه «صادر» نيست بل «موجَد» است. آن پديده اوليه «ناشي» نيست بل «مُنشا» است.

در مباحث آينده شرح بيشتري درباره فرق ميان اين مقوله‌ها خواهد آمد.

6ـ قدم زماني و موجَب بودن خداوند:

پيش‌فرض‌هاي چِهارگانه مذكور هركدام يك فاجعه علمي هستند ولي پيش‌فرض شمول عقل و تعقل بشري بر وجود خداوند ـ كه بحثش گذشت ـ بزرگتر از آنها است كه روي هم‌رفته پنج پيش‌فرض مي‌شوند و اين پنج پيش فرض ششمين فاجعه را به وجود مي‌آورد و آن «موجَب» و ناچار بودن خداوند است به نظر آنان خداوند هرگز نمي‌تواند و نمي‌توانسته بدون مخلوق باشد.

پيش‌فرض‌هاي پنج‌گانه ايجاب مي‌كند ـ ايجاب در اصطلاح فلسفي كه راه هر چاره و گريز را مسدود مي‌كند ـ كه فلسفه ارسطويي (در هر شكل، ماهيت و قالب كه باشد) به وجود برخي از ممكنات كه «قديم» هستند، معتقد شود و آن‌ها را «مجردات» بنامد.

مي‌گويند: خداوند هم قديم ذاتي است هم قديم زماني و برخي از ممكنات در عين اين كه قديم ذاتي نيستند قديم زماني هستند. يعني اين ممكنات (اين پديده‌ها) قبل از پديده زمان وجود داشته‌اند تا خدا بوده اين‌ها نيز بوده‌اند، تنها فرق‌شان با خدا در اين است كه اين‌ها ذاتاً «ممكن» هستند و خداوند ذاتاً نيز قديم است.

اينان توجه ندارند كه «حدوث» يك رخداد، يك اتفاق، يك حادثه و يك «حركت» است. حركت از «حدّ استواي امكان» به «وجود».

شگفت است خودشان مي‌گويند: هر ممكن الوجود در حدّ مساوي ميان وجود و عدم است و نيازمند محرّك (علة) است تا او را از حدّ استواء به سوي وجود سوق دهد.

آيا «حركت» غير از «زمان» است؟ اساساً زمان يعني حركت و حركت يعني زمان. زمان، حركت و تغيير همه اسامي يك حقيقت و يك واقعيت هستند. چگونه موجودات ممكن مذكور در ذات‌شان حادث شده‌اند در عين حال سابق بر زمان هستند؟

چرا ارسطوييان به اين مغاك سهمگين اشتباه فرو افتاده‌اند؟ در جواب عوامل زير را مي‌توان شمرد:

1 ـ خداي‌شان «فعل محض» است. تنها تماشاگر است نه داراي اراده به معناي اتّم.

2 ـ خداي‌شان «مصدر» است نه «موجِد». و مصدريت عين ذات خداست پس او نمي‌تواند هرگز بدون صادر باشد. بنابراين هرگز بدون صادر نبوده و نمي‌تواند باشد.

3 ـ به نظر خودشان با تمسك به «مجردات» و «ممكنات قديمه» يك مشكل را حل كرده‌اند و از بن‌بست يك سوال معبري پيدا كرده‌اند.

سوال اين است: خداوند قبل از آفريدن مخلوقات به چه كاري مي‌پرداخت؟ آيا بي‌كار بود؟

پاسخ مي‌دهند كه خداوند هرگز بدون مخلوق نبود. بدين‌ترتيب آنان خدا را كارگر نمي‌دانند بلكه «كار محض» مي‌دانند.

پاسخ مكتب اهل‌بيت‌عليهم السلام به اين سؤال:

1ـ كان اللَّه ولم يكن معه شي‌ءٌ.

اين حديث با عبارت «نكره در سياق نفي» مي‌گويد: خدا بود؛ ولي هيچ چيزي همراه او وجود نداشت. نه مجردي نه غير مجردي.

و «عن محمد بن مسلم عن ابي جعفرعليه السلام قال: سمعته يقول: كان اللَّه عزوجل ولا شي‌ء غيرهُ...

امام باقرعليه السلام فرمود: خداوند عزوجل بود و چيزي با او نبود...».

2 ـ خداوند «مريد»، «مختار»، «فعال ما يشاء» و... است نه «فعل محض»، نه تماشاگر محض.

3 ـ خداوند «مصدر» نيست «موجِد» است.

4 ـ اول ايجاد كرده و سپس در بستر علة و معلول جريان «خلق» را به راه انداخته است.

5 ـ هميشه در مقام اختيار، انتخاب، گزينش، ايجاد و خلق كردن است.

6 ـ حتي قانون علة و معلول را كه به راه انداخته به سر خود رها نكرده و در آن نيز دخل و تصرف مي‌كند «كلّ يوم هو في شأن« و «القدريّة مجوس امّتي: آنان كه كار خدا را منحصر و محكوم به قانون علت و معلول مي‌دانند مجوس امت اسلامي هستند» و نيز «آنان كه قانون مذكور را مستقل و سرخود رها شده مي‌دانند مجوس امت من هستند».

7 ـ در پاسخ به سوال «خداوند قبل از آفرينش كائنات به چه كاري مي‌پرداخت» مي‌فرمايند: سوالت غلط است به لفظ «قبل» كه در اين پرسش به كاربردي توجه كن «قبل» از مقوله‌هاي زمان است. خود زمان پديده است و مخلوق خدا است قبل و مفهوم و مصداقي كه اين لفظ دارد هر دو پديده‌اند و مخلوق خدا هستند. در حقيقت تو مي‌گويي «خداوند قبل از قبل به چه كاري مشغول بود» يا «خداوند زماني كه زمان نبود به چه كاري مي‌پرداخت». اساس سوال، مصداق تناقض است و تناقض جوابي ندارد؛ زيرا غلط و صرفاً «فرض محال» است.

بلي بايد اذعان كرد در اينجا چيزي در ذهن انسان هست كه آن را با هر تعبيري بيان كند غلط و مصداق تناقض خواهد بود و هرگز نخواهد توانست اين نكته ذهني را در قالب الفاظ درآورد بنابراين هرگز پاسخ آن را نيز نخواهد شنيد.

آيا انسان در اين مسأله هميشه جاهل خواهد ماند؟ بلي.

اگر اين سخن مصداق «تعطيل عقل» است پس شما سوالتان را با آن عقل غير معطل كه داريد تنظيم كنيد و در قالبي قرار دهيد كه غلط نباشد آن‌وقت عقل معطل ما نيز جوابي برايش خواهد داشت.

اين تعطيل عقل نيست اين بيانگر و نشانگر «عدم اطلاق عقل» است فقط خداوند «مطلق» است و دو خدا وجود ندارد كه يكي خدا ناميده شود و ديگري عقل؛ عقل مخلوق خدا بوده و محدود است.

اگر كسي مي‌توانست آن نكته‌اي را كه در ذهن تو هست در قالبي در بياورد و نيز اگر كسي مي‌توانست آن نكته را براي تو حل كند بي‌ترديد چنين كسي خودش خدا مي‌شد. فرق خدا و انسان همين است.

اگر عقل را از درك و تحليل ذات خدا تعطيل نكنيد خدا را تعطيل خواهيد كرد و خدا «فعل محض» بل «فعليت محض» خواهد شد؛ زيرا استدلال بر هر شي (مطابق منطق و روش ارسطوييان) قبل از هر چيز لازم گرفته «تصور» آن چيز را وگرنه قابل تصديق و استدلال نخواهد بود پس بايد ابتدا «خدا»، «تصور» شود (لامتناع التصديق بلا تصور) بعد نوبت به تصديق برسد حال بايد سوال شود آيا تصورش امكان دارد يا نه؟

نتوان وصف تـو گفتن كه تو در فهم نيائي                 نتوان شبه تو جستن كه تو در وهم نگنجي

احاديث در مورد امتناع تصور ذات خدا:

1ـ توحيد صدوق: حجبت العقول ان تتخيل ذاته في امتناعها من الشّبه والشّكل:

عقل‌ها محجوب و ناتوانند از اينكه ذات او را تخيّل كنند ذاتي كه از شبه و شكل بري‌ء است.

و تصور بدون شكل و شبه امكان ندارد.

2 ـ قال الحسين بن علي‌عليهم السلام: احتجب عن العقول كما احتجب عن الابصار:

امام حسين‌عليه السلام فرمود: از دسترس عقل‌ها دور است همانطور كه از دسترس ديده‌ها دور است.

3 ـ حق اليقين (شبّر): قال الباقرعليه السلام: كلّما ميّز تموه باوهامكم في ادقّ معانيه فهو مخلوق مصنوع مثلكم مردود اليكم:

امام باقرعليه السلام فرمود: هر آنچه كه بوسيله اوهام‌تان در دقيقترين معني تصوير و تصور كنيد آن مخلوق و مصنوع است مانند خودتان و برگشتش به خودتان است.

4 ـ صحيفه سجاديه: ـ بعد قرائة آية وان تعدوّا نعمة اللَّه... ـ قال... لا يدركونه ايماناً وعلماً:

امام سجادعليه السلام مي‌فرمايد ذات خدا را نه بوسيله ايمان مي‌توان درك كرد و نه بوسيله علم.

يعني نه با كشف و شهود و نه با تعقل و تحليل عقلي.

5 ـ كتاب التوحيد، اصول كافي:... اللَّه خِلو من خلقه و خلقه خلو منه:

امام باقرعليه السلام فرمود: نه خداوند در مخلوقاتش جاي گرفته و نه مخلوقات در خداوند جاي گرفته است.

توضيح: خداوند در همه‌جا هست حتي آنجا كه «جا» صدق نكند؛ ليكن نه بمعني «ظرف و مظروف»؛ زيرا ميان ظرف و مظروف سنخيت لازم است و ميان خدا و خلق هيچ سنخيتي وجود ندارد.

ارسطوئيان براي پاسخ به اين سوال خود را به تكلّف انداخته و به آن مغاك سهمگين غلطيده‌اند و به گمان‌شان عقل را تعطيل نكرده و مسأله را حل كرده‌اند. درحالي كه ده‌ها پرسش ديگر هست كه در متن فلسفه ارسطويي است و هرگز آنان نمي‌توانند بدان پاسخ دهند و به «نمي‌دانم» مي‌رسند و بقول خودشان عقل را تعطيل مي‌كنند كه در مباحث آينده به برخي از آنها اشاره خواهد شد.

گام‌هائي فراتر از قرآن!

اگر افرادي مانند ارسطو و پيروان يوناني او، اگر افلاطون و پيروان يوناني و لبناني (نو افلاطونيان) او، واگر... در ذات خدا به بحث پرداخته‌اند و مقوله‌هائي از قبيل: علة العلل، فعل محض، مصدر، و... و... را در مورد خداوند به كار برده‌اند شايد خيلي شگفت نباشد؛ زيرا آنان پيرو يك دين نبوده‌اند.

شگفت از كساني است كه به اسلام ايمان دارند و آيه «اكملت لكم دينكم» را كه نص در كامل شدن دين بوسيله قرآن و اهل‌بيت‌عليهم السلام است مي‌خوانند آنگاه آستين بالا زده و به گمان خود به تكميل نواقص دين (!) مي‌پردازند و فراتر از قرآن و اهل‌بيت‌عليهم السلام پيش مي‌روند. چندين باب بل چندين فصل بل چندين مجلّد در مورد تحليل ذات خدا و در موضوعاتي فراتر از آنچه كه در قرآن آمده قلم فرسائي مي‌كنند.

امام صادق‌عليه السلام در نامه‌اي به عبدالرّحيم قصير، مي‌نويسد (بحار، ج 3 ص 262 – 261):

انّ المذهب الصّحيح في التّوحيد ما نزل به القرآن من صفات اللَّه عزّوجلّ، فانف عن اللَّه البطلان والتشبيه، فلا نفي ولا تشبيه، هواللَّه الثّابت الموجود، تعالي اللَّه عمّا يصفه الواصفون. ولا تعد القرآن فتضلّ بعد البيان:

مذهب صحيح در توحيد همان است كه در قرآن آمده از صفات خدا عزّوجلّ، پس نفي كن از خدا «بطلان» و «تشبيه» را، پس نه انكار صفات خدا درست است و نه تشبيه او. اوست خداي ثابت و موجود، منزّه است از آنچه توصيف كنندگان توصيف مي‌كنند. و فراتر از قرآن پيش‌نرو تا «گمراه بعد از بيان» نشوي.

توضيح:

1 ـ بطلان: بطالت: بي‌اراده بودن: فعل محض بودن: مصدر محض بودن، تماشاگر محض بودن.

در حديث ديگر در همان صفحه از امام محمد تقي‌عليه السلام آمده است: تخرجه من الحدّين حدّ التّعطيل وحد التّشبيه: خدا را نه تعطيل كن و نه تشبيه.

در اين مورد در مباحث آينده توضيح بيشتري خواهد آمد كه فلسفه ارسطوئي اساسي‌ترين صفت خدا يعني «اراده» و «فعالّ بودن» را انكار مي‌كند و خدا را «مصدر محض» مي‌داند و باصطلاح مصداق «عاطل و باطل» مي‌نمايد.

2 ـ خداوند از هر توصيف و از هر اصطلاح كه در مورد او اصطلاح شود و در قرآن نيامده، منزّه است.

3 ـ كسي كه از قرآن فراتر رود و به تحليل عقلي ذات خدا و تحليل صفات او كه بمعني ذاتش است به‌پردازد، گمراه مي‌شود.

4 ـ گمراه شدن بعد از بيان: يعني اگر ارسطو گمراه شود و خدا را تماشاگر محض بداند گمراهي او قبل از بيان است و او بنوعي معذور است اما آنان كه براي‌شان قرآن آمده و دين توسط پيامبر و اهل‌بيت‌عليهم السلام تبيين شده، اگر گمراه شوند هيچ عذري براي‌شان نيست.

5 ـ بيان بعد از بيان: امّت پس از بيان قرآن و اهل‌بيت در اصل مسائل توحيد، با بيان مجدّد روبه‌رو هستند يعني براي‌شان دو بيان آمده است:

الف: بيان كافي در اصل مسائل توحيد.

ب: بيان اينكه از بيان اول تجاوز نكنيد.

پس اگر كسي فراتر رود و گمراه شود او گمراه بعد البيانين، است.

6 ـ در حديث ديگر به مفضل ابن عمر فرمود «لا تجاوز ما في القرآن»: در توصيف خداوند از آنچه در قرآن آمده تجاوز نكن (اصول كافي، كتاب التوحيد، باب النّهي عن الصفة، ح 7).

 

 

http://www.binesheno.com/htm/books/books.htm

 

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید